Vienos didžiausių Lietuvoje investicijų bendrovių „Invalda LT“ valdyba prašo akcininkų įgaliojimų rengti atskyrimo sąlygas, kurios leistų įgyvendinti ankstesnį sprendimą koncentruotis į turto valdymo veiklą.
„Invaldos LT“ valdybos sprendimu akcininkų susirinkimas šaukiamas vasario 5 d.
Akcininkams pritarus, „Invaldos LT“ valdyba rengtų atskyrimo sąlygas, pagal kurias nuo „Invaldos LT“ būtų atskirtos 3-4 vienarūšį turtą valdančios įmonės, kurios siektų Lietuvos banko išduodamų uždaro tipo investicinių bendrovių licencijų. Planuojama prašyti griežčiausio, mažmeniniams investuotojams skirto valdymo režimo
„Tai – pirmas žingsnis pertvarkant „Invaldą LT“. Tikimės, kad akcininkai pritars tiek atskyrimo sąlygų rengimui, tiek dar vėliau vyksiančiame akcininkų susirinkime jas patvirtins. Kaip skelbta anksčiau, visi 4,2 tūkst. „Invaldos LT“ akcininkų proporcingai dalyvautų kiekvienos iš naujų bendrovių kapitale, taip pat visas bendroves planuojama listinguoti NASDAQ OMX Vilnius biržoje“, – sakė „Invaldos LT“ prezidentas Darius Šulnis.
Numatoma, kad pirmosios investicinės bendrovės galėtų veikti žemės ūkio paskirties žemės, nekilnojamojo turto bei informacinių technologijų (IT) sektoriuose. „Gavusios licencijas visos bendrovės sieks pritraukti papildomo kapitalo veiklos plėtrai – tai turėtų padidinti akcijų likvidumą“, – sakė D. Šulnis.
Vienas iš svarbių motyvų, paskatinusių pertvarką, yra tas, kad „Invaldos LT“ akcijų kaina biržoje dažnai buvo mažesnė už atskirų turto verčių sumą dėl to, kad investuotojai negali prognozuoti, į kokį sektorių bus toliau investuojama.
Pertvarka leis investuotojams pasirinkti, į kokį turtą ar verslą investuoti. „Investuotojai galės pasirinkti tiek norimą rizikos profilį, tiek investicijų horizontą. Licencijuojama veikla bei Lietuvos banko priežiūra padidins skaidrumą bei sumažins investicijos riziką“, – sakė D. Šulnis.
Žemės ūkio investicinė bendrovė būtų kuriama 17 dabar „Invaldai LT“ priklausančių įmonių pagrindu – visos jos kartu valdo apie 3 tūkst. hektarų žemės. „Manome, kad Lietuvoje žemė yra viena iš labiausiai nuvertintų Europoje, o gilios ūkininkavimo tradicijos bei didėjantis efektyvumas sudaro prielaidas tiek nuomos pajamų augimui, tiek žemės brangimui“, – sakė D. Šulnis.
Nekilnojamojo turto investicinę bendrovę ketinama steigti „Invaldos nekilnojamojo turto fondo“ pagrindu. Šiuo metu „Invaldos LT“ grupei priklauso apie 50 tūkst. kvadratinių metrų ploto komercinių patalpų Lietuvoje.
„Manome, kad atsigaunant ekonomikai, po krizės nukritusios nekilnojamojo turto kainos turėtų augti, taip pat planuojame kurti vertę investuodami į dabar turimų objektų pertvarkymą ir plėtrą bei įsigyjamus naujus objektus“, – sakė D. Šulnis.
Pirmoji informacinių technologijų (IT) investicinės bendrovės investicija būtų 80 proc. BAIP grupės akcijų. Grupė šiuo metu turi įmones Lietuvoje, Norvegijoje ir Tanzanijoje ir yra įgyvendinusi projektus daugiau kaip 50 pasaulio šalių.
„Lietuva yra IT paslaugų eksportuotoja, o pradedančiųjų ir brandžių įmonių verslo modeliai bei kuriami produktai tinkami tarptautinėms rinkoms ir vertės augimui“, – sakė D. Šulnis.
„Invalda LT“ koncentruosis į turto valdymo veiklą ir sieks pagrindines pajamas gauti iš valdymo veiklos – planuojama įsteigti arba įsigyti Lietuvos banko licenciją turinčią valdymo įmonę.
Planuojamų turto valdymo pokyčių įgyvendinimas priklausys nuo visuotinio akcininkų susirinkimo bei Lietuvos banko sprendimų, todėl pertvarkymas ar dalis jo gali neįvykti arba siūloma pertvarkymo struktūra gali keistis.