INVL Logo

Kauno gyvenamojo nekilnojamojo turto rinką išjudino Valstybės skirti milijonai

Kauno būsto rinką rudeniop išjudino Valstybės garantijų nuomininkams, gyvenantiems savininkams grąžintuose gyvenamuosiuose namuose, vykdymas. Per 4 mėnesius turintys išsikeldinti kompensacijos gavėjai aktyviai ieškojo naujos gyvenamosios vietos, taip aktyvindami Kauno gyvenamojo nekilnojamojo turto rinką.

Per šių metų liepą – spalį šioms garantijoms vykdyti Kauno savivaldybė jau panaudojo daugiau kaip 61 mln. litų iš Valstybės skirtų 100,550 mln. litų. Nuomininkams skirtoms kompensacijoms panaudota 44,6 mln., savininkams – 15,9 mln. litų. „InReal“ tarpininkavimo specialistai jau rugsėjo – spalio mėnesiais ėmė jausti šio proceso įtaką – didesnį rinkos aktyvumą.

„Į rinką pateko didelės pinigų sumos ir būsto ieškantys grąžintinų namų nuomininkai. Kaune iki šiol buvo apie 80 proc. visų grąžintinų namų šalyje, ir būstų savininkų bei nuomininkų teisėtų poreikių ir reikalavimų patenkinimo procesas labai strigo. Šią vasarą Valstybės atseikėti milijonai pagaliau viską išjudino. Pardavėjai, pajutę tokį judėjimą ir paklausos padidėjimą rinkoje, sureagavo, ir pastaraisiais mėnesiais savo parduodamo turto kainą padidina maždaug 1-3 proc.“, – sakė „InReal“ Tarpininkavimo departamento vadovas Mindaugas Šimkus.

Pasak jo, didžioji dalis iš šiuo metu Kauno miesto savivaldybės garantijas turinčių 766 nuomininkų norėtų gauti kompensaciją pinigais ir patys ieškotis naujo būsto. Dažniausiai ieškomas būstas – 1-3 kambarių butai miegamuosiuose Kauno rajonuose, kur jie yra pigesni. „Viena iš priežasčių yra ta, kad kompensacijos, palyginti su gerokai išaugusiomis nekilnojamojo turto kainomis, ne visada atitinka esamą rinkos padėtį. Be to, kompensacijos dalį norima skirti buičiai pagerinti, pasidaryti remontą“, – sakė M. Šimkus.

Pasak vienos didžiausių statybos bendrovių „Mitnija“, vystančios kelis gyvenamosios statybos projektus Kaune, generalinio direktoriaus pavaduotojo Raimundo Mickūno, tarp ieškančiųjų yra ir besidominčių naujos statybos būstais, tačiau norint juos įsigyti reikia turėti papildomų lėšų arba imti būsto paskolą. „Butai, už kuriuos išmokamos kompensacijos, dažniausiai yra nugyventi, prastos būklės, ne visada su visais patogumais, kai kurie butai beveik avariniai. Be to, išsikelti reikia per keturis mėnesius, o naujos statybos būsto statybų pabaigos dar tektų palaukti“, – sakė R. Mickūnas.

Anot jo, vis dėlto šie žmonės naujos statybos butus taip pat perka. Juos renkasi tie žmonės, kurie turi pakankamai pajamų, kad galėtų sau leisti įsigyti aukštesnės kokybės būstą bei dalį jų skirti butui įrengti. Tokiems žmonės rūpi komfortas, šiuolaikiškesnis suplanavimas, modernumas, automobilio stovėjimo vieta ir kita.

„Verta pastebėti, kad 20 mln. litų yra skirta ir grąžintinių namų savininkų kompensacijoms, jei jie pasirinktų pinigus, o ne atkurti nuosavybę. Be to, dalis savininkų sutaria su nuomininkais parduoti savo turtą būtent jiems. Žinant lietuvių požiūrį į investavimą ir prioritetinę kryptį – nekilnojamąjį turtą – artimiausias pusmetis Kauno nekilnojamojo turto rinkoje turėtų būti iš tiesų aktyvus“, – pažymi M. Šimkus.

R. Mickūno nuomone, dabartinėmis kainomis pabaigti vykdyti namų savininkams grąžinimo programą dar reikės maždaug 500 mln. litų. „Dabar sąrašuose išvardinti nuomininkai ne visada nusiteikę keisti gyvenamąją vietą ir įpročius, todėl kartais jie tiesiog vengia savivaldybės ir atideda sprendimo momentą, tuo tik blogindami savo padėtį. Jų užimami butai nebrangsta, todėl naujo buto kainos ir kompensacijos skirtumas vis didėja“, – sakė R. Mickūnas.