INVL Logo

Inreal: Saugių investicijų NT rinkoje ieškantys verslininkai iš naujo atranda Centrinę ir Rytų Europą (įspūdžiai iš ExpoReal‘2012)

Patraukliausiais investiciniais objektais Europoje ir toliau išlieka stabilias pajamas generuojantys NT projektai miestų centruose, rodo investuotojų nuotaikos spalio pradžioje Miunchene vykusioje Expo Real 2012. Dėl tokio dėmesio ir paklausos patraukliausios biurų rinkos Londone, Paryžiuje ar Vokietijos sostinėje Berlyne laikomos gerokai įkaitusiomis. Todėl investuotojai naujų pirkinių jau dairosi Lenkijoje ir Čekijoje, kai kurie žengia ir į Slovakijos bei Vengrijos rinkas, tačiau iki Lietuvos dar nepriklysta.

Kaip ir kiekvienais metais, parodoje „Expo Real2012”Miunchene lankytojų netrūko, -čia dalyvavo per 1700 dalyvių iš 31 šalies – kiek daugiau nei pernai. Augo ir lankytojų skaičius. Galima numanyti, kad auganti susidomėjimą paroda ir NT rinka nulėmė neramios nuotaikos Europoje, naujos krizės bangos baimė ir noras pasikeisti mintimis bei įžvalgomis su kitais rinkos dalyviais siekiant bendro tikslo – apsisaugoti nuo galimų sukrėtimų bei stabiliai plėtoti verslą tokiomis jautriomis aplinkybėmis.

Natūralu, jog dauguma diskusijų bei forumų, vykusių parodos metu, buvo nukreiptos būtent šia linkme – kur šiandien investuojama Europoje? Koks turtas patraukliausias investuotojams? Kokia yra daugumos investuotojų strategija šiuo metu? Daug dėmesio buvo skirta „žaliųjų“ bei energetiškai efektyvių projektų vystymui, buvo akcentuojamas augantis šių projektų patrauklumas investuotojų bei vartotojų (nuomininkų) akyse. Taip pat daug dėmesio skirta demografiniams procesams – gyventojų migracijai, populiacijos senėjimui Europoje ir iššūkiams, kurie kyla dėl šių procesų.

Palyginti su praėjusiais metais ypatingų pokyčių tiek investuotojų, tiek dalyvių pasisakymuose nepastebėjau: šiuo metu patraukliausiais investiciniais objektais Europoje ir toliau išlieka core properties – geriausiuose miestų vietose esantys prestižinės klasės objektai, generuojantys stabilų bei patikimą pinigų srautą. Pastaruosius objektus investuotojai šiuo metu sutinka įsigyti su 5-5,5 % pelningumo norma, kas prilygsta iki krizės buvusiai investicinių objektų kainai. Iš vienos pusės toks aukštas kainų lygis stebina, kai Europoje kalbama apie recesiją bei euro zonos skolų krizę, tačiau iš kitos pusės tai kartu ir paaiškina šį fenomeną – investuotojai šiuo metu nesivaiko pelnų, o tiesiog siekia apsaugoti savo kapitalą ir turėti didesnio likvidumo NT.

Tačiau pastarųjų objektų pasiūla gana ribota ir nepatenkina paklausos, dėl ko kai kurių rinkos dalyvių manymu, saugiomis laikomos: Berlyno, Paryžiaus ar Londono verslo centrų rinkos yra pasiekusios savo maksimumą ar netgi šiek tiek įkaitusios. Dėl šios priežasties vis dažniau dairomasi naujų, kiek rizikingesnių, tačiau kartu ir didesnio pelningumo rinkų. Šiuo metu Varšuva labiausiai atitinka keliamus reikalavimus, tad investuotojai noriai dairosi naujų pirkinių, kurių vidutinis pelningumas 6,5-7 proc., o bendra sudaromų sandorių vertė siekia šimtus milijonų eurų. Pavyzdžiui, birželį Allianz RE už 173 mln. EUR įsigijo Platinium Business Park , už poros mėn. Allianz and Tristan konsorciumas už 210 mln. EUR įsigijo Warsaw Financial Center . Sandorių sumos išties įspūdingos. Deja, Lietuva šioje vietoje mažai kuo gali pasigirti, nes ji kol kas nėra įdomi Vakarų investuotojams. Šiandien investuotojų prioritetas yra stabilumas ir kapitalo apsauga. Tuo tarpu Lietuva, dažnai keičianti mokestinę aplinką, sukuria mažai patikimos verslo aplinkos įvaizdį, dėl ko šimtus milijonų siekiančios investicijos iki mūsų neateina.

Konferencijos metu daug dėmesio buvo skirta demografinei politikai, analizuojama esama situacija, raidos tendencijos ir dėliojami galimi ateities scenarijai. Šiuo metu net ir saugiausiose valstybėse, kuriose fiksuojamas NT kainų augimas yra regionų, kuriuose NT kainos mažėja. Pagrindinė to priežastis – mažėjanti populiacija, dėl ko mažėja ir paklausa. Populiacijos kaita, senėjimas, etninės struktūros pokyčiai kelia vis daugiau naujų klausimų apie būsto poreikį ateityje. Regionuose, kuriuose daugėja atvykėlių iš kitų valstybių, NT rinka aktyvėja, didėja pigaus būsto poreikis, auga nuomos rinka – tai teigiami ženklai NT vystytojams, o kartu ir visai ekonomikai. Analizuojant Lietuvos perspektyvas, demografinės kaitos iššūkiai yra taip pat aktualūs ir remiantis Vakarų valstybių patirtimi galime tiksliau numatyti NT rinkos situaciją atskiruose regionuose.

Visgi Lietuvos su Vakarų valstybėmis visiškai sutapatinti nederėtų, nes Lietuva yra sparčiai augančios ekonomikos šalis, kuri dar tik vejasi Vakarų valstybes, tad gyventojų mažėjimas greičiausiai tik trumpuoju laikotarpiu darys neigiamą įtaką NT rinkai. Tuo tarpu ilguoju laikotarpiu NT perspektyvos išlieka neblogos, nes gerėjanti ekonominė situacija turėtų slopinti emigracijos bangą bei didinti šalies patrauklumą tarp imigrantų. Pastarasis procesas, kaip rodo Vakarų valstybių patirtis, suaktyvina ir atgaivina NT rinką.

Daugiau informacijos:

Arnoldas Antanavičius
UAB „Inreal valdymas“ Konsultacijų ir analizės departamento vadovas
Mob. tel. +370 685 37261
El. paštas: [email protected]