2009-ieji turėtų būti investuotojams palankūs metai – pasaulio akcijų rinka turėtų atsigauti, tad naujoms investicijoms į akcijas rekomenduotume pradėti ruoštis jau dabar – tam tinkamas laikas bus po 3-4 mėnesių. Tokią išvadą per AB FMĮ „Finasta“ organizuotus pusryčius investuotojams pateikė vienos didžiausių pasaulyje besivystančių rinkų turto valdymo bendrovės „HSBC Global Asset Management“ investavimo departamento vadovas Christian Heger, pristatęs išsamią esamą pasaulio akcijų rinkų situaciją ir prognozes.
Analitiko teigimu, vienas didžiausių šiandienos iššūkių verslui – aukštumas pasiekusi naftos kaina. Analitiko teigimu, prognozuotina, kad per artimiausius 6-8 mėnesius ji turėtų pasikoreguoti – sumažėti. „Šiuo metu naftos kainos yra dirbtinai išpūstos – jos pastebimai nutolusios nuo pastarųjų metų vidurkio ir negali būti paaiškinamos vien tik paklausos ir pasiūlos santykiu, kuris pastaruoju metu pastebimai nepakito. Tokia padėtis negali ilgai tęstis, korekcija turi įvykti, o naftos kainų mažėjimas neabejotinai teigiamai paveiks ir akcijų rinkas“, – teigė Ch. Heger.
Ypatingas dėmesys buvo atkreiptas į tai, kad prognozuojama naftos kainų korekcija yra susijusi su laukiamu JAV dolerio atsigavimu. „JAV centriniam bankui (FED) užbaigus palūkanų normų mažinimo ciklą, doleris turėtų pradėti stiprėti.“, – teigia Christian Heger.
Apžvelgdamas Azijos akcijų rinkų situaciją, analitikas pabrėžė, kad ilguoju laikotarpiu šis, kaip ir kiti pasaulio besivystantys regionai, turi didelį augimo potencialą, tačiau dabartinė Azijos valstybių ekonominė padėtis yra sudėtinga ir čia tikėtis spartaus augimo artimiausiu metu nereikėtų. Dėl didelės infliacijos, kuriai įtakos turi ne tik nafta, bet ir rekordiškai brangstantys maisto produktai, tikėtinas palūkanų didinimas ar kitų pinigų politikos priemonių taikymas šiai problemai spręsti. Tai mažins vidaus paklausos plėtros tempą ir kartu su pablogėjusiomis eksporto sąlygomis sulėtins regiono valstybių ekonomikų augimą.
AB FMĮ „Finasta“ Analizės departamento vadovė Algė Budrytė, apžvelgdama akcijų rinkų tendencijas teigia: „Visiškai tikėtina, kad sulauksime akcijų rinkos krypties lūžio jau 2009 m. antrąjį pusmetį, tačiau priežastys, lėmusios „meškos“ rinką, yra pernelyg rimtos, kad greitai sulauktume pastovaus akcijų kainų kilimo“, – teigia A.Budrytė.
Komentuodama padėtį Centrinės ir Rytų Europos regione analitikė pabrėžė, kad naujosios ES narės vis dar turi didelį augimo potencialą, nors daugelis iš jų šiuo metu susiduria su rimtomis ekonominėmis problemomis. JAV antrarūšių paskolų krizė ir jos pasekmės ES naujokių finansų sektoriui „kirto“ ne taip skaudžiai kaip senbuvių, tačiau jų ekonomikų priklausomybė nuo žaliavų yra didesnė nei „senosios“ Europos, tad ir pastarųjų kainų bumą atlaikyti sunkiau. Vidaus paklausa daugeliui Centrinės ir Rytų Europos šalių buvo pagrindinis ekonomikų augimo variklis, kurį pristabdė šoktelėjusios palūkanos, sugriežtėjusios kreditavimo sąlygos, NT rinkos kainų korekcija ir kiti veiksniai. Taigi, regiono, tame tarpe ir Baltijos šalių ekonomikų, augimas artimiausiu metu bus lėtesnis nei iki šiol, tačiau tai neturėtų išstumti naujųjų ES šalių iš investuotojų akiračio.
Analitikė taip pat perspėja investuotojus, kad šiais metais greičiausiai sulauksime dar vienos pasaulio akcijų rinkos „duobės“, kurios atgarsių greičiausiai nepavyks išvengti ir Centrinei ir Rytų Europai. „Manau, kad reikėtų įvertinti tokio sukrėtimo tikimybę ir numatyti, kaip tai gali „atlaikyti“ turimi investiciniai portfeliai“, – sako ji.
Apie AB „Invalda“ finansų sektoriaus įmonių grupę
Akcinės bendrovės „Invalda“ finansų sektoriaus įmonių grupei priklauso AB FMĮ „Finasta“, AB bankas „Finasta“, kuriam gegužės 15 d. Lietuvos bankas suteikė veiklos licenciją, AB „Finasta įmonių finansai”, „Finasta“ (Ukraina), LUAB „Finansų spektras“, UAB „Finansų spektro investicija“, UAB „Finasta rizikos valdymas“. 95 proc. „Finasta“ (Ukraina) ir 100 proc. kitų įmonių akcijų priklauso vienai iš didžiausių investicinių bendrovių šalyje – AB „Invalda“. 2007 metų grupės finansų sektoriaus audituotas grynasis pelnas, apskaičiuotas pagal vietinius apskaitos standartus, per 2007 metus išaugo 1,3 karto ir siekė 11,2 mln. Lt, lyginant su 2006 metais, kai grynasis audituotas pelnas buvo 8,6 mln. Lt. Tuo tarpu įmonių grupės pajamos išaugo 1,4 karto – nuo 28,5 mln. Lt iki 40,7 mln. Lt.